Dom na Skraju

Rozmiar czcionki

Podróże z Domami na Skraju

Termin realizacji projektu: 1 kwiecień 2009 – 31 grudnia 2009 roku


Projekt współfinansowany przez Miasto Gdańsk


Projekt polega na zorganizowaniu i przeprowadzeniu wycieczek krajoznawczych w ciągu roku szkolnego oraz obozu letniego w czasie wakacji dla podopiecznych domów na Skraju.

Celem uczestnictwa w rekreacji i wypoczynku letnim jest:

  • popularyzacja walorów rekreacji ruchowej,
  • promocja aktywnych form wypoczynku i aktywnego stylu życia,
  • stworzenie warunków dla wspierania aktywności fizycznej, poprzez zorganizowane formy (zajęcia i wycieczki krajoznawcze, sportowo-rekreacyjne),
  • zwiększenie dostępności do skutecznych form edukacji poprzez sport i aktywny wypoczynek,
  • rozwój umiejętności społecznych dzieci i młodzieży.

Hel

Przejazd tramwajem wodnym i zwiedzanie Helu oraz wycieczka do fokarium, które jest częścią Stacji Morskiej – naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku.


Łeba

Dzieci będą miały okazję zobaczyć jeden z 23 parków narodowych w Polsce i jeden z 2 parków nadmorskich, który został utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. O randze i wartości przyrodniczej SPN świadczy fakt umieszczenia go w międzynarodowej sieci obszarów chronionych.


Akwarium Morskie w Gdyni

Podopieczni Domów na Skraju będą mieli okazje poznać aktualne zagadnieniami dotyczącymi biologii, ekologii i ochrony środowiska morskiego. Edukacja morska odbywa się poprzez prezentacje multimedialne, zajęcia pokazowe, warsztatowe i laboratoryjne, rejsy kutrem hydrograficznym, edukacja przez zabawę oraz projekcje filmowe. Program zajęć przybliża specyfikę środowiska morskiego – jego bogactwo i zagrożenia oraz wszystko to, co fascynuje i z morzem jest związane – życie na rafie koralowej i tajemniczy świat głębin w Sali Kinowej, rekiny i ptaki polskiego wybrzeża w Multimedialnej Sali Ekologii Morza, analizę chemiczną wód w Eksperymentalnej Pracowni Wody.


Obóz letni w Chłapowie

Dzieci odpoczywały nad morzem i uczestniczyły w wielu wycieczkach pieszych (m.in. do latarni morskiej w Rozewiu, do Władysławowa, do wąwozu w Chłapowie). Odbyła się wycieczka autokarowa na Hel i do Juraty. Dzieci miały możliwość kąpieli w morzu, a także uczestniczenia w wielu konkursach, rozgrywkach sportowych i zabawach organizowanych przez wychowawców.


Pomóż nam pomagać
- tak, jak chcesz

Chcesz pomagać dzieciom? Serdecznie Cię zapraszamy. Nie do końca chcesz pracować bezpośrednio z dziećmi, ale chcesz zrobić coś dobrego? Też Cię zapraszamy, równie serdecznie.

Możesz